News & Reports

Ponies gallop through, Cronies triumph as well

Bampton into last 16 of Premier cup with thumping 9-4 victory

All saturdays league results and most of the cup scores

SATURDAY 16 NOVEMBER 2019

PREMIER
Beer Albion 2 University 2
(Rooke, Basson)
Chagford 2 Whipton & Pinhoe 4
(Rowe, Sampson) (Beecroft 2, Western, Dingle)
Colyton 1 Feniton 2
(Collier) (Walsh, Pearse)
Kentisbeare 1 Okehampton Argyle 2
(Reynolds, Chadwick)
Lapford 4 Upottery 1
(Tucker 3, Broome)
Seaton Town 3 Lyme Regis 6
(French 2, Gangoso) (Bond 4, Parsons, Rendell)
Sidmouth Town -pp- Hatherleigh Town

DIVISION 1
Chard Town -pp- Newtown
Tipton St John 2 Lympstone 1
University -pp- Alphington

DIVISION 2
Alphington 2 University 2
(Vicary, Cooper)
Halwill 2 Beer Albion 4
Honiton Town 5 Uplowman Athletic 6
(Knight 2, Ayers 2, Fremantle) (White 3, Hutchings, Manaton, Hanna)
Newton St Cyres 3 Clyst Valley 1
Sandford 4 Heavitree United 2
Tedburn St Mary 1 East Budleigh 3

DIVISION 3
Hemyock -pp- Axmouth United
Lyme Regis 0 Dunkeswell Rovers 2
(Morris, Stickland)
North Tawton 3 Pinhoe 1
(Sumner, Alves, Roldan)
Teignmouth 2 University 3

DIVISION 4
Central 2 Sidmouth Town 1
Cranbrook 4 Cheriton Fitzpaine 2
(Taylor 2, Buckland, Saunders)
Culm United -pp- Bampton
Feniton 3 Colyton 2
(Mitchell 2, Everett) (Hawkins, Cox)

DIVISION 5
Amory Green Rovers -pp- Lapford
Broadclyst 8 Starcross Generals 2
Exeter United -pp- Witheridge
Exmouth Rovers 1 Royal Oak 0
(Howard)
University -pp- Bravehearts

DIVISION 6
Cullompton Rangers 1 Offwell Rangers 1
Elmore 2 Seaton Town 1
Otterton 6 Bradninch 1
(Evans 2, Poulten 2, Edwards, Green) (Birley)

DIVISION 7
AFC Exe -pp- University
City Raiders 0 Devon Yeoman 8
HT Dons 1 Cheriton Fitzpaine 4
Lympstone 2 Countess Wear Rovers 2
Okehampton Argyle 10 Sandford 2
(Tickner 4, Rutley 3, Mills 2, Mallett)
Sidmouth Town 1 Central 3

DIVISION 8
Bow AAC 3 Broadclyst 2
Bradninch 2 Tedburn St Mary 3
(Upham, Goody)
Kenn Valley United 4 Amory Green Rovers 1
(White, Kennard, Buzza, Sly)
Millwey Rise -pp- Westexe Park Rangers
Newton St Cyres 2 Witheridge 3
(Smith 2, Milton)
Ottery St Mary 4 Dawlish United 0
University -pp- Exmouth Town

DEVON PREMIER CUP
Bampton 9 Pennycross SC 4
(Stone 4, King 3, Parsons, Chalk)
Bere Alston 0 Braunton 4
Cronies 2 Salcombe Town 0
(Land, Lawrence)
Ipplepen Athletic 0 Tavistock Association 6
Plympton Athletic 3 Teignmouth 5
Signal Box OV 1 Exmouth Town 1 (exmouth win pens)
University 7 Bovey Tracey 0
Waldon Athletic -pp- Topsham Town

FIREWATCH DEVON SENIOR CUP Round 3
Barton Athletic 3 Elmore 2
Millwey Rise 3 Crediton United 2
* Exwick Villa 0 Bow AAC 2 aet
Holsworthy 6 Exmouth Spartans 1
(Welsman)
Sampford Peverell 3 Shebbear United 3 (3-4 pens)
St Martins 0 Thorverton 3
(Powell, Piers, Ebdon)
Upottery 2 Dawlish United 5
(Palmer 2)
Westexe Park Rangers -pp- Otterton
Winchester -pp- Kentisbeare
Winkleigh 3 Hooe Rovers 3 (5-4 pens)

DEVON INTERMEDIATE CUP
Round 2
Shebbear United 2 Culm United 0

Round 3
Appledore Lions 7 Chagford 1
Awliscombe United 2 Appledore 0
(Luscombe, Bell)
Bishops Blaize 5 East Budleigh 3
(Jack Hocking 3)
Farway United 4 Braunton 0
(Reed 3, Olive)
North Molton SC 1 Dawlish United 4
Topsham Town -pp- Barnstaple
Watts Blake Bearne 2 Winchester 4

BILL SLEE CUP
Devon Yeoman -pp- Halwill

Sunday 17th November 2019