News & Reports

The rain stayed away and what a day it was in cup and league

Mixed Saturday for all teams but some outstanding results

ALL SATURDAYS SCORES League and cup

SATURDAY DECEMBER 7

PREMIER
Feniton 2 (Pearse, Walsh) Lyme Regis 4 (Bowditch, Parsons, Vine, another)
Hatherleigh Town 2 University 5
Lapford 6 (Tucker 3, Phillips, Broome, Hill) Kentisbeare 1
Okehampton Argyle 3 (Cann 2, Ausden) Seaton Town 2
Upottery 0 Cronies 2 (Nickles, Fanson)
Whipton & Pinhoe 2 (Dingle, Western) Sidmouth Town 1

DIVISION 1
Chard Town 2 (Perren 2) University 2
Lympstone 1 Crediton United 0
Newtown 2 (Chugg, Pyatt) Thorverton 4 (Hole 2, Maclachlin, Radford)
Tipton St John 1 Wellington 10 (Champion 3, Borges 3, Thorne 2, Nicholls, Davies)

DIVISION 2
Alphington 5 (Moody 4, Warren) Heavitree United 1
Clyst Valley 0 Beer Albion 3
East Budleigh 3 (Atkinson, Demetre, Jones) Honiton Town 0
Elmore 9 (Barrow 4, Rainey 3, Woodman 2) Newton St Cyres 0
Halwill 2 (James, Smith) Tedburn St Mary 1
Otterton 4 (Lidstone 2, Wright, ogoal) Sandford 2
Uplowman Athletic 2 (Manaton, Hanna) University 2

DIVISION 3
Exmouth Spartans 5 (Dickinson 2, Welsman, Amor, Fulls) Axmouth United 2
Hemyock 1 (Vickery) Dunkeswell Rovers 2 (Mackeown, Stapleton)
Lyme Regis 2 (Land, Featherstone) Pinhoe 0
North Tawton 1 (Kamel) Halwill 1 (Hopcroft)
University 6 Teignmouth 3

DIVISION 4
Central 2 (Foster + 1) Feniton 1 (Turner)
Cheriton Fitzpaine 0 Sidmouth Town 2
Colyton 3 (Aitken, Cox, White) Bampton 5
Cranbrook 3 (Sugg, Taylor, Wilkinson) Sampford Peverell 0
St Martins 2 (Felton, Mcmahon) Devon Yeoman 2

DIVISION 5
Amory Green Rovers -pp- East Budleigh
Broadclyst 12 Bravehearts 0
Exeter United 1 (Allen) Lapford 1
University 14 Starcross Generals 1

DIVISION 6
Chagford 2 Dawlish United 2
Elmore 6 Silverton 1
Seaton Town 4 Otterton 1 (Evans)

DIVISION 7
City Raiders 0 Cheriton Fitzpaine 4 (Clarke 2, Worrall 2)
Countess Wear Rovers 2 Central 7 (Puddiphat 4, Dario-Sally 2, Latham, Moran)
Culm United 0 University 1 (Coleman)
HT Dons 0 Okehampton Argyle 9
Sandford 4 Lympstone 3
Sidmouth Town 1 Priory 5 (Moore 2, Needs, Ronchetti, Wills)

DIVISION 8
Bradninch 6 (Munton-Willis 3, Metcalfe, Clarke, Mills) Dawlish United 1
Kenn Valley United 2 (McElroy + another) Broadclyst 3
Ottery St Mary 3 Bow AAC 0
Tedburn St Mary 2 (Grute, Webster)  Amory Green Rovers 3 (Willis, Campbell, Granville)
University 9 Newton St Cyres 0
Westexe Park Rangers 0 Millwey Rise 1
Witheridge 4 (Stafford-Loxley, Milton, Blackburn, Osman) Exmouth Town 2 (Reader, Chidgey)

DEVON PREMIER CUP Round 4
Bampton 6 (Stone 2, King 2, Chalk, Burridge) Waldon Athletic 1
Beer Albion 2 Exmouth Town 1
Mount Gould 2 Heavitree United 1
Plymstock United 6 Watcombe Wanderers 2
The Windmill -pp- Braunton Wanderers
Tavistock Association v Teignmouth
University Exeter 7 Colyton 3 (Hancock, G Richards, J Richards)

DEVON SENIOR CUP
Round 3
Bow AAC 3 (Mingo 3) Exwick Villa 4
Kentisbeare 5 Winchester 2

Round 4
Alphington 2 (Tucker, Cram) Barton Athletic 2 (4-5 pens)
Dawlish United 4 Westexe Park Rangers 6 (Roper 3, Harvey 2, Bedington)
Millbridge v Plymouth Vaults
Winkleigh 7 Upton Athletic 1

DEVON INTERMEDIATE CUP

Round 3
Shebbear 1 AFC Exe 7

Round 4
Appledore Lions 2 Farway United 4 (Spiller, Olive, Williams, Fullick)
Barton Athletic 1 South Molton 2
Bishops Blaize 5 (Gilbert 3, Matthews 2) Awliscombe United 1 (Wilmngton)
Devon Yeoman 1 Winchester 2
Exmouth Rovers 9 Bradninch 0
Kingsley Wizards 5 Topsham Town 1

FOOTBALL EXPRESS CUP
Royal Oak 2 Cullompton Rangers 0

Saturday 7th December 2019