Devon Senior

FINAL:

Cronies 3 Roselands 0

SEMI FINALS

Cronies 2 University Reserves 2 abandoned 90 mins
Replay
University Res 1 Cronies Saturday 4

Roselands 4 Lakeside Athletic 0

 

QUARTER FINALS Saturday 11 February 2017

Alphington 1 Roselands 2
Ilfracombe Town 0 University of Exeter 2
Northam Lions 1 Cronies 8
Lakeside Athletic 4 Witheridge 2

FIREWATCH DEVON SENIOR CUP

Round 3 to be played on 3rd December 2016
Buckland Athletic 1 University of Exeter 5
Colyton 1 Lakeside Athletic 3
Cronies 10 Woodbury 0 (26 Nov)
Ilfracombe Town 2 Harbertonford 1
Kentisbeare 2 Witheridge 3 (26 Nov)
Newton Abbot 66 0 Alphington 4
Northam Lions 3 Paignton Saints 1
Plymouth Parkway 2 Roselands 2 aet (6-7 pens)

 

10 September 2016
Round 1
Budleigh Salterton 1 Lapford 2

17 September 2016
Round 1
Axmouth United 3 Pennycross SC 4
Bovey Tracey 1 Millbridge 3
Buckfastleigh Rangers 6 High Bickington 0
Chittlehampton 1 Alphington 2
Chivenor -pp- Combe Martin away win
Chudleigh Athletic v Brixham Town
Clyst Valley 0 Countess Wear Dynamoes 4
Colyton 6 Torridgeside 0
Dartmouth 4 Hooe Rovers 3
Dawlish FC 3 Bampton 1
DC Auto Repairs 1 Bishopsteignton United 2
Morley Rangers 1 Elburton Villa 3
Exmouth Amateurs 4 St Martins 3
Halwill 2 Sidmouth Town 4
Harbertonford 5 Hookhills United 1
Honiton Town 1 Heavitree United 2
Ilfracombe Town 5 Newton United 2 aet
Lympstone 1 Totnes & Dartington SC 0
Merton 1 Chagford 2 (at Chagford)
Newtown 0 Liverton United 5
Otterton 3 Kentisbeare 5
Pinhoe 7 Waldon Athletic 1
Plymouth Hope 2 Newton Abbot 66 3
Putford 0 Cronies 8
Salcombe Town 1 Plymouth Parkway 4 aet
Sampford Peverell 0 Sandford 3
Sporting Barum 8 Tipton St John 0
Tedburn St Mary 1 Cullompton Rangers 0
Thorverton 4 Stoke Gabriel 0
Uplowman Athletic 0 Exmouth Town 3
Witheridge 3 Shamwickshire Rovers 0

all others Byes

Round 2

October 8

Woodbury 2 Lympstone 1

October 15

AFC Staverton 0 Millbridge 6
Babbacombe Corinthians 3 Exmouth Town 5
Beesands Rovers 8 Chudleigh Athletic 1
Belgrave 0 Plymouth Parkway 10
Braunton 3 Paignton Saints 5
Buckfastleigh Rangers 2 Lakeside Athletic 6
Chagford 4 Culm United 1
Combe Martin 5 Pinhoe 4 aet
Countess Wear Dynamoes 0 Elburton Villa 4
Cronies 10 Newton Poppleford 1
Dartmouth 0 Sidmouth Town 7
Dawlish FC 0 Ilfracombe Town 2
Dawlish United 5 Tedburn St Mary 2
Exmouth Amateurs 0 Paignton Villa 6
Heavitree United 8 Watcombe Wanderers 3
Kentisbeare 8 Teignmouth 1
Kingskerswell & Chelston 0 Lapford 6
Kingsteignton Athletic 4 Bickleigh 1
Morchard Bishop 0 Alphington 5
Newton Abbot 66 5 East Budleigh 0
Northam Lions 2 Liverton United 0
Ottery St Mary 0 Witheridge 5
Pennycross SC 2 Buckland Athletic 3
Pilton Academicals 3 Willand Rovers 6
Princetown 2 Plympton Athletic 1
Priory 5 Colyton 7 AET
Roselands 6 Bishopsteignton United 0
Sandford 1 Axminster Town 6
Signal Box Frankfort 1 Thorverton 4
Sporting Barum 2 University of Exeter 3

Round 3
Chagford 2 Alphington 6
Colyton 1 Exmouth Town 1 aet (Colyton 5-4 pens)
Combe Martin 1 Lakeside Athletic 4
Dawlish United 0 Cronies 7
Harbertonford 7 Thorverton 1
Kingsteignton Athletic 1 Northam Lions 2
Lapford 1 Roselands 2
Newton Abbot 66 3 Beesands Rovers 2
Paignton Saints 4 Heavitree United 3
Paignton Villa 5 Buckland Athletic 6 aet
Plymouth Parkway 1 Elburton Villa 0
Princetown 1 Ilfracombe Town 3
University of Exeter 7 Axminster Town 0
Willand Rovers 0 Kentisbeare 1
Witheridge 3 Sidmouth Town 1
Woodbury 2 Millbridge 1

Below are the Cup winners over the years with the results of the finals since 1890. Every final is listed apart from four I cannot yet trace in the 1890s and the 1946 final which was shared between Plymouth United and the Royal Marines played at Millbay Park on May 11. 

The Devon Senior cup was local footballs major trophy and in the early days and up to the 1950’s most of the finals were played at Home Park or St James Park sometimes with crowds up to 10000.  Both Plymouth Argyle and Exeter City used first team players in the cup in the years before the 1st world war, so this competition has some rich history. 

1 1890 TAVISTOCK 1 0 Plymouth Town
2 1891 ST JAMES-THE-LESS 2 1 Plymouth United
3 1892 PLYMOUTH * *
4 1893 7th CO W.D ROYAL ARTILLERY * *
5 1894 7th CO W.D ROYAL ARTILLERY * *
6 1895 2nd DEVON REGIMENT 2 1 Somerset Light Infantry
7 1896 1ST BATT WELSH REGIMENT * * Royal Berkshire Regiment
8 1897 2ND BATT KINGS OWN LANCASTER REG 3 1 Gloucester Regiment
9 1898 15TH CO.W.D ROYAL ARTILLERY 2 1 Exeter United
10 1899 1ST BATT ROYAL WELSH FUSILIERS 2 1 Argyle
11 1900 TORPOINT DEFIANCE 1 0 Argyle
12 1901 DEVONPORT ROYAL ARTILLERY 2 1 Tavistock
13 1902 GREEN WAVES 3 0 Argyle
14 1903 ARGYLE 5 1 Tavistock
15 1904 LAIRA 2 0 1st Loyal North Lancashire Regiment
16 1905 GREEN WAVES 2 0 Duke of Cornwalls Light Infantry
17 1906 PLYMOUTH ARGYLE RESERVES 8 1 Oreston Rovers
18 1907 PLYMOUTH ARGYLE RESERVES 1 0 Royal Marines
19 1908 PLYMOUTH ARGYLE RESERVES 2 1 3rd Rifles Brigade
20 1909 ROYAL NAVAL BARRACKS 3 2 Plymouth Argyle Res
21 1910 1ST BATT S. STAFFORDSHIRE REG 2 1 Royal Garrison Artillery
22 1911 TORQUAY TOWN 2 0 Royal Garrison Artillery
23 1912 PLYMOUTH ARGYLE RESERVES 3 0 Torquay Town
24 1913 PLYMOUTH ARGYLE RESERVES 2 1 Exeter City Reserves
25 1914 MILLBROOK RANGERS 1 0 Plymouth Argyle Reserves
26 1920 N0.3 DEPOT ROYAL GARRISON ARTILLERY 2 1 Plymouth Argyle Reserves
27 1921 GREEN WAVES 2 0 Oreston Rovers
28 1922 TORQUAY UNITED 1 0 Oreston Rovers
29 1923 PLYMOUTH ST THOMAS 2 0 Torquay United
30 1924 ORESTON ROVERS 1 0 Millbrook Rangers
31 1925 ORESTON ROVERS 4 1 Friernhay
32 1926 FRIERNHAY 2 1 Royal Naval Barracks Devonport
33 1927 ROYAL NAVAL BARRACKS 3 1 Tavistock
34 1928 DARTMOUTH UNITED 3 2 2nd Hampshire Regiment
35 1929 CIVIL SERVICE PLYMOUTH 1 0 Ilfracombe Town
36 1930 GREEN WAVES 2 0 Ilfracombe Town
37 1931 ROYAL MARINES 4 1 Dartmouth United
38 1932 ROYAL NAVAL BARRACKS 5 2 Devon General Exeter
39 1933 DEVON GENERAL EXETER 2 1 Dartmouth United
40 1934 ROYAL NAVAL BARRACKS 5 1 Ilfracombe Town
41 1935 FRIERNHAY 1 0 Bideford United
42 1936 FRIERNHAY 2 0 Plymouth Civil Service
43 1937 PLYMOUTH & STONEHOUSE GAS CO 3 0 Bideford United
44 1938 ROYAL NAVAL TORPEDOS 2 1 Friernhay
45 1939 PLYMOUTH & STONEHOUSE GAS CO 4 0 Dartmouth United
46 1940 PLYMOUTH & STONEHOUSE GAS CO 2 1 Ilfracombe Town
47 1946 PLYMOUTH UNITED * * cup shared ROYAL MARINES
48 1947 TORQUAY UNITED RESERVES 2 1 Royal Naval Barracks
49 1948 HEAVITREE UNITED 3 1 Newton Spurs
50 1949 DARTMOUTH UNITED 3 1 Barnstaple Town
51 1950 NEWTON ABBOT SPURS 2 0 Tamerton
52 1951 EXMOUTH TOWN 1 1 aet NEWTON ABBOT SPURS
53 1952 CLYST VALLEY 4 2 Callington
54 1953 ROYAL NAVAL BARRACKS 3 2 Dartmouth United
55 1954 HOLSWORTHY 3 2 Dartmouth United
56 1955 DARTMOUTH UNITED 5 1 Friernhay
57 1956 TIVERTON TOWN 3 2 aet Tavistock
58 1957 CHELSTON 2 2 aet cup shared PLYMOUTH UNITED
59 1958 DAWLISH TOWN 4 3 Dartmouth United
60 1959 BRIXHAM UNITED 5 1 Tiverton Town
61 1960 TORQUAY UNITED A 7 2 Ottery St Mary
62 1961 HEAVITREE UNITED 3 0 Plymouth United
63 1962 BRIXHAM UNITED 1 0 Cullompton Rangers
64 1963 WOODLANDS 3 0 Newton Abbot Spurs
65 1964 TORQUAY UNITED A 2 1 Dawlish Town
66 1965 PORTALS ATHLETIC 4 0 Kingsteignton
67 1966 TIVERTON TOWN 2 2 aet cup shared UPTON ATHLETIC
68 1967 ST LUKES COLLEGE 4 3 Dawlish Town
69 1968 DAWLISH TOWN 3 1 Holsworthy
70 1969 TAVISTOCK 4 3 aet Holsworthy
71 1970 PLYMOUTH CITY 1 0 Galmpton

Senior teams only after this with introduction of Premier cup
72 1971 HORRABRIDGE UNITED 2 0 Millbridge
73 1972 DOLPHIN UNITED 3 2 aet Galmpton United
74 1973 BROWN & SHARPE 4 0 Bideford
75 1974 FAWN UNITED (Plymouth) 5 2 Seaton Town
76 1975 NEWTON ST CYRES 6 0 BRSA Nomads (Plymouth(
77 1976 BULL POINT 3 1 Crownhill RBL
78 1977 ELMORE 2 1 Bideford AAC
79 1978 TAVISTOCK UNITED 5 1 Topsham Town
80 1979 SAMS UNITED 4 2 Dept of Environment
81 1980 BIDEFORD CENTRE 2 1 Fawn United
82 1981 CLYST VALLEY 6 1 Ipplepen Athletic
83 1982 TAVISTOCK 2 1 Windsor United
84 1983 WESTON MILL OAK VILLA RES 5 1 Greenbank
85 1984 EXETER ARMS 2 1 Appledore BAAC
86 1985 CHELSTON 3 1 City Engineers
87 1986 WILLAND ROVERS 2 1 Liverton United
88 1987 VARLEY TROPHIES 2 1 Offwell Rangers
89 1988 OTTERY ST MARY 5 1 Elmore Res
90 1989 EXETER CIVIL SERVICE 1 0 Plymstock
91 1990 BUCKFASTLEIGH 3 0 Ambrosia
92 1991 NEWTON ABBOT SPURS 2 0 Newton Abbot
93 1992 ST MARTINS 1 0 Falstaff Wanderers
94 1993 BARNSTAPLE TOWN 2 0 Vospers Oak Villa
95 1994 CHERITON FITZPAINE 3 1 Barnstaple Town
96 1995 WATTS BLAKE BEARNE 3 2 Newton Abbot 66
97 1996 HOOE ST JOHN 2 1 Watts Blake Bearne
98 1997 BUDLEIGH SALTERTON 6 2 Watts Blake Bearne
99 1998 COMBINED 89 5 1 Hatherleigh Town
100 1999 THORVERTON 2 1 Elmore
101 2000 NEWTON ABBOT 2 1 Barnstaple Town
102 2001 BIDEFORD RES 6 1 Compton Inn
103 2002 BARNSTAPLE AAC 2 2 aet pens Willand Rovers
104 2003 BUCKLAND ATHLETIC RES 3 0 Princess Yachts International
105 2004 HEAVITREE HARRIERS 3 3 aet 9-8 Morley Cars
106 2005 KENTISBEARE 3 2 Newton Abbot
107 2006 UPTON ATHLETIC RES 1 0 Bere Alston
108 2007 COMBE MARTIN 3 1 Lamerton
109 2008 WILLAND ROVERS RES 2 0 Broadclyst
110 2009 BUCKLAND ATHLETIC RES 1 0 Lifton
111 2010 BUCKLAND ATHLETIC RES 4 2 Elburton Villa
112 2011 LODDISWELL UNITED 3 2 Barnstaple
113 2012 BOW AAC 1 0 Lee Moor
114 2013 TIVERTON TOWN RES 3 0 Windmill
115 2014 DARTMOUTH AFC 4 2 Exwick Villa
116 2015 EXWICK VILLA RES 4 2 Lapford
117 2016 UNIVERSITY EXETER RES 4 2 Lapford
118 2017 CRONIES 3 0 Roselands

Useful Contacts

  • Devon FA cups secretary

    Mark Buley

    Telephone: 01626 323561

    Mobile: 07731 872203 (out of Office hours only)

    [javascript protected email address]

    Devon FA
    Coach Road
    Newton Abbot TQ12 1EJ

  • Referees Appointments Secretary

    Mr Terry Atkins

    Telephone: 01392 438027

    [javascript protected email address]

    27 Woodwater Lane, St Loyes, Exeter EX2 5JZ