Football Express

FOOTBALL EXPRESS CUP 2021 2022

ROUND 1
SATURDAY NOVEMBER 27 (1.45pm)
Falcons v Kenn Valley United
Priory v Otterton
Starcross Dons v Central
Witheridge v Devon Yeoman

TBA
Dolton Rangers v Broadclyst

ROUND 2
Thorverton v Bickleigh
Witheridge or Devon Yeoman v Falcons or Kenn Valley United
Priory or Otterton v Seaton Town
Dolton Rangers or Broadclyst v Starcross Dons or Central

FOOTBALL EXPRESS CUP FINAL RESULTS SINCE COMPETITION BEGAN IN 1908

There are a few older results missing anyone who might have a record please contact website

         2021 Competition not held due to Covid 19
         2020 Competition abandoned due to Covid 19
104   2019 WESTEXE PARK RANGERS 4 0 Cranbrook
103   2018 LYME REGIS RES 1 1 aet (5-3 pens) Elmore Res 
102   2017 LYME REGIS RES 1 0 North Tawton
101   2016 WHIPTON & PINHOE 2 0 Winchester
100  2015 SANDFORD 2 0 Kentisbeare
 99   2014 LANGDON 4 1 Morchard Bishop
 98   2013 ST MARTINS RES 3 0 Dawlish United
 97   2012 EXMOUTH TOWN RES 3 2 Cheriton Fitzpaine
 96   2011 WHIPTON & PINHOE 4 0 Broadclyst
 95   2010 THORVERTON RES 3 0 Lords XI
 94   2009 OKEHAMPTON ARGYLE 3 0 Sidbury United
 93   2008 PHOENIX CLUB 1 1 aet pens 4-2 Heavitree Harriers
 92   2007 NEWTOWN 3 2 aet Crediton United
 91   2006 NEWTOWN 1 0 Thorverton
 90   2005 BICKLEIGH 3 1 Sidbury United
 89   2004 FOLLYGATE 2 1 Sampford Peverell
 88   2003 TAP & BARREL 6 2 Otterton
 87   2002 HEAVITREE HARRIERS 5 0 Uplowman Athletic
         2001 Not held this season due to foot & mouth
 86   2000 HALWILL 2 1 Tipton St John
 85   1999 BROADCLYST 1 0 Newtown
 84   1998 NEWTON ST CYRES RES 4 2 Tap & Barrel Res
 83   1997 TAP & BARREL 3 1 Silverton
 82   1996 CHERITON FITZPAINE 2 0 Tap & Barrel
 81   1995 THORVERTON 2 1 Honiton Town
 80   1994 BUCKLAND ATHLETIC 1 0 Cullompton Rangers
 79   1993 WINKLEIGH 3 1 Wonford Res
 78   1992 EXETER CIVIL SERVICE 6 0 Witheridge
 77   1991 EXETER CIVIL SERVICE 2 1 Winkleigh
 76   1990 HALWILL 3 0 London & Manchester
 75   1989 KILMINGTON 3 1 Bampton
 74   1988 NORTH TAWTON 1 0 Woodbury Salterton
 73   1987 CULM UNITED 2 1 Morchard Bishop
 72   1986 KENTISBEARE 3 3 aet pens 4-3 Culmstock
 71   1985 OFFWELL & WIDWORTHY 4 2 Flying Horse
 70   1984 TIPTON ST JOHN 3 2 Bradninch
 69   1983 HATHERLEIGH TOWN 7 1 Winkleigh
 68   1982 HATHERLEIGH TOWN 2 1 Follygate
 67   1981 CHULMLEIGH 5 0 North Tawton
 66   1980 ST LOYES HOTEL 2 0 Bampton
 65   1979 WOODBURY SALTERTON 2 1 Culm United
 64   1978 WOODBURY SALTERTON 3 2 Winkleigh
 63   1977 GOLDEN HART 3 2 Honiton Town
 62   1976 ST DAVIDS 3 1 Rockbeare
 61   1975 ST DAVIDS 3 2 Tiverton Heathcoat
 60   1974 FENITON 4 1 St Loyes Hotel
 59   1973 SEATON TOWN 2 1 Newton St Cyres
 58   1972 TIPTON ST JOHN 2 0 Chulmleigh
 57   1971 THORVERTON 4 1 Sidbury United
 56   1970 EXETER GREYHOUND 5 0 aet Sylvans
 55   1969 CENTRE UNITED 2 1 aet Exeter Greyhound
 54   1968 EXETER GREYHOUND 5 0 Willand Rovers
 53   1967 SILVERTON 6 1 Devon Valley Mill
 52   1966 SILVERTON 4 0 S.W.E.B
 51   1965 COLYTON 4 3 Willand Rovers Res
 50   1964 NEWTON POPPLEFORD 7 2 Chudleigh
 49   1963 ROUGEMONT 2 0 Westexe Rovers
 48   1962 STARCROSS 3 2 St Leonards
 47   1961 ELMORE 3 0 Kentisbeare
 46   1960 EXWICK 3 2 Elmore
 45   1959 SANDFORD 5 1 Honiton Town
 44   1958 COLYTON 3 2 Exbourne
 43   1957 EXBOURNE 3 0 Willeys Athletic
 42   1956 EAST BUDLEIGH 1 0 Alphington
 41   1955 DULVERTON TOWN 2 1 Exeter Gas Sports
 40   1954 DULVERTON TOWN 2 0 aet Rockbeare
 39   1953 OKEHAMPTON ARGYLE 2 1 Westexe Rovers
 38   1952 SILVERTON UNITED 2 0 Seaton Town
 37   1951 CROSS PARK RANGERS 2 1 Westexe Rovers
 36   1950 ELMFIELD 5 0 Westexe Rovers
 35   1949 GREAT WESTERN RAILWAY 4 2 Kenn United
 34   1948 GREAT WESTERN RAILWAY 2 1 Okehampton Argyle
 33   1947 GREAT WESTERN RAILWAY 1 0 aet Okehampton Argyle
 32   1946 LOYALS (Clyst Valley) 2 1 Dawlish
 31   1945 SANDFORD no opponents or result traced
        1944 Not held this season – WORLD WAR 2
 30   1943 AIR SERVICE TRAINING
 29   1942 GUNNERY RESEARCH UNIT EXETER AIRPORT
 28   1941 CIVIL SERVICE no opponents or result traced
 27   1940 SIDMOUTH 4 1 Old Haywardians Crediton
 26   1939 CLYST VALLEY 3 1 Whipton Athletic
 25   1938 LADYBIRDS 5 1 Alphington
 24   1937 MORCHARD BISHOP 3 0 St Mary Majors
 23   1936 MORCHARD BISHOP 5 0 Buddle Estate
 22   1935 ALPHINGTON Clyst Valley
 21   1934 CITY BREWERY S.S 1 0 Okehampton Argyle
 20   1933 PINHOE 2 1 Clyst Valley
 19   1932 FRIARS ARGYLE 2 1 Lympstone
 18   1931 ALPHINGTON 4 2 Moretonhampstead
 17   1930 ST DAVIDS 2 0 Morchard Bishop
 16   1929 BUDLEIGH SALTERTON 2 0 Moretonhampstead
 15   1928 ST DAVIDS 1 0 Thorverton
 14   1927 FRIARS 4 2 St James Old Boys
 13   1926 EXETER LOCO 2 1 Friars
 12   1925 IDE 2 1 St James Old Boys
 11   1924 IDE beat Alphington result not found possibly played Aug 30
 10  1923 WILLEYS CADETS 3 1 Friars Argyle
  9   1922 WILLEYS CADETS 3 1 Beer Albion
  8   1921 PINHOE 2 1 Lympstone
  7   1920 ALPHINGTON 1 0 Axminster Town
  6   1914 ST JAMES EXETER 1 0 L & SW Railway
  5   1913 AXMINSTER TOWN 2 0 St Thomas Exeter
  4   1912 OTTERY ST MARY 2 0 Dartmouth Res
  3   1911 AXMINSTER TOWN 2 1 Dartmouth Res
  2   1910 ST LEONARDS EXETER 2 1 Bovey St Johns
  1   1909 BOVEY ST JOHNS 2 0 St Leonards Exeter

Useful Contacts

  • East Devon Cups secretary

    Graham Moore

    Mobile: 07464 666597

    [javascript protected email address]

  • Referees Appointments Secretary

    Terry Atkins

    Telephone: 01392 438027

    Mobile: 07913 596617

    [javascript protected email address]