Football Express

Holders: Lyme Regis Res

Quarter finals
Central 2 Lyme Regis 3 AET
Exmouth Spartans v Elmore Res 6 Jan

Round 2
Axminster Town v Exwick Village 9 Dec
Bampton 2 Lyme Regis 6
Bickleigh 4 Queens Head 0
Central 10 Dunkeswell Rovers 0
Exmouth Spartans 3 Bravehearts 0
Hatherleigh Town v Elmore Sept 23 away wolkover
Millwey Rise 5 Halwill 2
Westexe Rovers 3 Cranbrook 1

Round 1
Axminster Town 5 Awliscombe United 2
Black Swan Town 2 Exwick Village 6
Bravehearts 3 Wellington Town 1
Cranbrook 1 Seaton Town 0
Sidmouth Town 2 Exmouth Spartans 4
Upottery 4 Elmore 5
Westexe Rovers 2 Silverton 0

ALL FOOTBALL EXPRESS CUP FINAL RESULTS SINCE COMPETITION BEGAN IN 1908

There are a few older results missing anyone who might have a record please contact website

101 2016 WHIPTON & PINHOE 2 0 Winchester
100 2015 SANDFORD 2 0 Kentisbeare
99 2014 LANGDON 4 1 Morchard Bishop
98 2013 ST MARTINS RES 3 0 Dawlish United
97 2012 EXMOUTH TOWN RES 3 2 Cheriton Fitzpaine
96 2011 WHIPTON & PINHOE 4 0 Broadclyst
95 2010 THORVERTON RES 3 0 Lords XI
94 2009 OKEHAMPTON ARGYLE 3 0 Sidbury United
93 2008 PHOENIX CLUB 1 1 aet pens 4-2 Heavitree Harriers
92 2007 NEWTOWN 3 2 aet Crediton United
91 2006 NEWTOWN 1 0 Thorverton
90 2005 BICKLEIGH 3 1 Sidbury United
89 2004 FOLLYGATE 2 1 Sampford Peverell
88 2003 TAP & BARREL 6 2 Otterton
87 2002 HEAVITREE HARRIERS 5 0 Uplowman Athletic
      2001 Not held this season due to foot & mouth
86 2000 HALWILL 2 1 Tipton St John
85 1999 BROADCLYST 1 0 Newtown
84 1998 NEWTON ST CYRES RES 4 2 Tap & Barrel Res
83 1997 TAP & BARREL 3 1 Silverton
82 1996 CHERITON FITZPAINE 2 0 Tap & Barrel
81 1995 THORVERTON 2 1 Honiton Town
80 1994 BUCKLAND ATHLETIC 1 0 Cullompton Rangers
79 1993 WINKLEIGH 3 1 Wonford Res
78 1992 EXETER CIVIL SERVICE 6 0 Witheridge
77 1991 EXETER CIVIL SERVICE 2 1 Winkleigh
76 1990 HALWILL 3 0 London & Manchester
75 1989 KILMINGTON 3 1 Bampton
74 1988 NORTH TAWTON 1 0 Woodbury Salterton
73 1987 CULM UNITED 2 1 Morchard Bishop
72 1986 KENTISBEARE 3 3 aet pens 4-3 Culmstock
71 1985 OFFWELL & WIDWORTHY 4 2 Flying Horse
70 1984 TIPTON ST JOHN 3 2 Bradninch
69 1983 HATHERLEIGH TOWN 7 1 Winkleigh
68 1982 HATHERLEIGH TOWN 2 1 Follygate
67 1981 CHULMLEIGH 5 0 North Tawton
66 1980 ST LOYES HOTEL 2 0 Bampton
65 1979 WOODBURY SALTERTON 2 1 Culm United
64 1978 WOODBURY SALTERTON 3 2 Winkleigh
63 1977 GOLDEN HART 3 2 Honiton Town
62 1976 ST DAVIDS 3 1 Rockbeare
61 1975 ST DAVIDS 3 2 Tiverton Heathcoat
60 1974 FENITON 4 1 St Loyes Hotel
59 1973 SEATON TOWN 2 1 Newton St Cyres
58 1972 TIPTON ST JOHN 2 0 Chulmleigh
57 1971 THORVERTON 4 1 Sidbury United
56 1970 EXETER GREYHOUND 5 0 aet Sylvans
55 1969 CENTRE UNITED 2 1 aet Exeter Greyhound
54 1968 EXETER GREYHOUND 5 0 Willand Rovers
53 1967 SILVERTON 6 1 Devon Valley Mill
52 1966 SILVERTON 4 0 S.W.E.B
51 1965 COLYTON 4 3 Willand Rovers Res
50 1964 NEWTON POPPLEFORD 7 2 Chudleigh
49 1963 ROUGEMONT 2 0 Westexe Rovers
48 1962 STARCROSS 3 2 St Leonards
47 1961 ELMORE 3 0 Kentisbeare
46 1960 EXWICK 3 2 Elmore
45 1959 SANDFORD 5 1 Honiton Town
44 1958 COLYTON 3 2 Exbourne
43 1957 EXBOURNE 3 0 Willeys Athletic
42 1956 EAST BUDLEIGH 1 0 Alphington
41 1955 DULVERTON TOWN 2 1 Exeter Gas Sports
40 1954 DULVERTON TOWN 2 0 aet Rockbeare
39 1953 OKEHAMPTON ARGYLE 2 1 Westexe Rovers
38 1952 SILVERTON UNITED 2 0 Seaton Town
37 1951 CROSS PARK RANGERS 2 1 Westexe Rovers
36 1950 ELMFIELD 5 0 Westexe Rovers
35 1949 GREAT WESTERN RAILWAY 4 2 Kenn United
34 1948 GREAT WESTERN RAILWAY 2 1 Okehampton Argyle
33 1947 GREAT WESTERN RAILWAY 1 0 aet Okehampton Argyle
32 1946 LOYALS (Clyst Valley) 2 1 Dawlish
31 1945 SANDFORD no opponents or result found
      1944 Not held this season – WORLD WAR 2
30 1943 AIR SERVICE TRAINING
29 1942 GUNNERY RESEARCH UNIT EXETER AIRPORT
28 1941 CIVIL SERVICE
27 1940 SIDMOUTH 4 1 Old Haywardians Crediton
26 1939 CLYST VALLEY 3 1 Whipton Athletic
25 1938 LADYBIRDS 5 1 Alphington
24 1937 MORCHARD BISHOP 3 0 St Mary Majors
23 1936 MORCHARD BISHOP 5 0 Buddle Estate
22 1935 ALPHINGTON Clyst Valley
21 1934 CITY BREWERY S.S 1 0 Okehampton Argyle
20 1933 PINHOE 2 1 Clyst Valley
19 1932 FRIARS ARGYLE 2 1 Lympstone
18 1931 ALPHINGTON 4 2 Moretonhampstead
17 1930 ST DAVIDS 2 0 Morchard Bishop
16 1929 BUDLEIGH SALTERTON 2 0 Moretonhampstead
15 1928 ST DAVIDS 1 0 Thorverton
14 1927 FRIARS 4 2 St James Old Boys
13 1926 EXETER LOCO 2 1 Friars
12 1925 IDE 2 1 St James Old Boys
11 1924 IDE beat Alphington result not found possibly played Aug 30
10 1923 WILLEYS CADETS 3 1 Friars Argyle
9  1922 WILLEYS CADETS 3 1 Beer Albion
8  1921 PINHOE 2 1 Lympstone
7  1920 ALPHINGTON 1 0 Axminster Town
6  1914 ST JAMES EXETER beat L & SW Railway result not found
5  1913 AXMINSTER TOWN 2 0 St Thomas Exeter
4  1912 OTTERY ST MARY won but opponents and result not found
3  1911 AXMINSTER TOWN 2 1 Dartmouth
2  1910 ST LEONARDS EXETER 2 1 Bovey St Johns
1  1909 BOVEY ST JOHNS 2 0 St Leonards Exeter

Useful Contacts

  • East Devon Cups secretary

    Graham Moore

    Mobile: 07969 789934

    [javascript protected email address]

    93 Merrivale Road
    St Thomas
    Exeter EX4 1PU

  • Referees Appointments Secretary

    Mr Terry Atkins

    Telephone: 01392 438027

    [javascript protected email address]

    27 Woodwater Lane, St Loyes, Exeter EX2 5JZ